Panovių kaimo bendruomenės centras įgyvendindamas Šakių VVG strategijos projektą „Bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į Panovių kaimo bendruomenės veiklą“ rugpjūčio 19 d. lankėsi Aukštaitijos regione. Projekte numatyta surengti tris patirtinio mokymosi stažuotes skirtinguose Lietuvos regionuose ( Aukštaitijoje, Dzūkijoje ir Žemaitijoje) susipažįstant su bendruomeninio verslo pavyzdžiais.
Pažintis su Aukštaitijos regiono bendruomenių verslumo neatsitiktinai buvo pasirinktas Zarasų raj. Čia Antalieptėje įsikūręs Inovatorių slėnis tapo visos Lietuvos socialinio verslo centru. Būtent šioje vietoje ir prasidėjo Panovių bendruomeniečių stažuotės diena. Inovatorių slėnis- tai socialinis verslas, kurio pirminė misija yra ne tik generuoti pelną, tačiau savo darbu visų pirma teikti naudą bendruomenei, spręsti opiausias socialines problemas, prisidėti prie Lietuvos ir pasaulio socialinių inovacijų ir socialinio verslo plėtros, o taip pat, kurti erdvę, kurioje tai galėtų daryti ir kiti. Čia susirenka įvairiausių sričių specialistų, o iš naujų pažinčių gimsta socialinės, kultūrinės, aplinkosauginės ir verslo idėjos, šviesinančios mūsų dabartį ir ateitį.
Susipažinę su bendruomenės centru, kuriame jau nuo ankstyvo ryto buvo ruošiami pietūs čia besimokantiems Molėtų krašto VVG nariams, aplankėme buvusį basųjų karmeličių vienuolyną, kuriame įsikūrę Inovatorių slėnis. Čia vyksta daug įvairų seminarų, stovyklų ir konferencijų. Kiekvienas patalpų kampelis išnaudojamas įvairioms veikloms.
Dusetų miestelyje nors gyvena vos daugiau nei 600 gyventojų, tačiau jame vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas. Čia veikia ir modernus kultūros centras, veikia aktyvi bendruomenė ir bendruomenės aktyvisto Eriko Čypo iniciatyva įkurtas amatų centras. Įdomūs pasakojimai ir legendos apie šių kraštų amatus ne vienam paliko gilų įspūdį. Savo meistrystės paslaptimis dalinosi pats amatų centro įkūrėjas Erikas Čypas.
Pasisėmę tautodailės patirties pasukome link Šlynininkų kaimo link, kuris garsus savo vandens malūnu. Tai jau tris šimtmečius menantis unikalus technikos paveldo statinys su išlikusia autentiška įranga. Malūne galima pamatyti grūdų malimo procesą, įsigyti grūdų bei miltų. Visiems kelionės dalyviams šmaikščius pasakojimus apie malūno gyvenimą pasakojo šeimininkas, o prie pietų stalo savo kulinariniais receptais dalinosi šeimininkė, kuri supažindino su Aukštaitijos regiono protėvių gyvenimu prieš daugiau nei 100 metų.
Pasižvalgę po Zarasų miesto sutvarkytą infrastruktūrą išskubėjome į Vajasiškio bendruomenę. Šiame kaime gyvena tik 33 gyventojai, bet kaimas yra gyvybingas aktyvios bendruomenės dėka.
Čia išlikę daug autentikos ir lietuvių liaudies papročių. Tai senolių kaimas. Edukacinių programų metu kartu su kaimo gyventojais nusikėlėme į XIX amžių ir žibalinės lempos šviesoje, mokėmės amatų ir paprastų buitinių darbų su senoviškais rakandais – verpti, vyti virves, mušti sviestą, paklausyti kaimo moterų sekamų pasakų, padainuoti liaudies dainų ir smagiai patrypti tikroje vakaronėje. „Senolių kaimo“ veikloje dalyvauja apie 15 žmonių. Vieni žavi savo pasirodymais, moko įvairių amatų, muzikuoja, kiti parduoda savo produkciją ar teikia apgyvendinimo paslaugas. Taip bendruomenė ne tik gauna pelno iš savo veiklos, bet ir puoselėja savo tradicijas ir kultūrą.
Vėlai vakare pasivaišinę Aukštaitiška vakariene išvykome namo. Įspūdžiai iš tiesų labai malonūs.
Įsitikinome, kad visai nesvarbu kokia vietovė yra ir kiek joje gyvena žmonių. Viską lemia žmonių aktyvumas ir idėjos įgyvendinimas. Tokios patirtinio mokymo stažuotės duoda daug naudos, nes galima daug kartų išgirsti pasakojimus, pamatyti, bet pačio žmogaus dalyvavimas veiklose palieka įspūdį visam gyvenimui. Tikime, kad tai duos gerą impulsą mūsų bendruomenei ieškoti savo tapatumo ir nebijoti drąsių idėjų įgyvendinimo. Mes turime taip pat tam tikrą bazę - turime Šešupę šalia, turime patalpas. Reikia tik drąsios iniciatyvos, bendruomenės palaikymo ir lygiai kaip Vajasiškio bendruomenė galėsime laukti svečių savo krašte.
Mūsų bendruomenės centras dalyvauja projekte „Saugus eismas bendruomenėse“. Dažname renginyje, kaip ir šioje kelionėje, dalyviams buvo primintos saugaus eismo taisyklės išvykos metu. Aušra Kutkaitienė spėjo kelionėje dalyvaujančiam jaunimui pravesti blic viktoriną saugaus eismo klausimais, o Irena Jurkšienė aplankytų bendruomenių šeimininkėms įteikė šviesą atspindinčias priemones.
Tikime, kad dar dvi kelionės į Dzūkijos ir Žemaitijos regioną aplankant bendruomeninio verslo pavyzdžius duos mums impulsą naujam bendruomenės verslumo etapui.
Panoviečiai dėkoja VšĮ „Tvari idėja“ direktorei Redai Kneizevičienei už puikiai organizuotą kelionę.
Panovių BC informacija