Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Moliugu ukininkasPanovių kaimo bendruomenės centras priklauso Lietuvos kaimo tinklo Verslo kaime skatinimo komitetui, kuriam pateikęs projektinę paraišką ‚,Verslumo Panovių kaime efektyvinimas" gavo 10000 litų finansinę paramą projekto įgyvendinimui. Vykdant projektą lapkričio 4-8 dienomis grupė Panovių kaimo bendruomenės atstovų lankėsi Austrijos Graco mieste bei jo apylinkėse.Čia dalykiniuose susitikimuose domėtasi Austrijos patirtimi efektyvinant verslumą kaime.

Pirmajam dalykiniam susitikimui į netoli Graco esantį miestelį pakvietė ūkininkai Franciska Franz Zacheneger. Šie dar gana jauni ūkininkai turi 30 ha dirbamos žemės, 25 ha miško ir 240 vietų kiaulių fermą. Pagrindinis jų pragyvenimo šaltinis-moliūgų auginimas, jų apdorojimas ir gaminių iš šių daržovių sėklų pardavimas. Šį verslą šeima paveldėjo iš Franciskos tėvų. Šeima darbininkų nesamdo, ekologiniame ūkyje dirba tik 4 žmonės: patys ūkininkai ir Franciskos tėvai. Kasmet moliūgais užsėjama 10-12 ha ploto. Sėjomainai auginami žieminiai kviečiai ir kukurūzai. O kiaulių auginimas- pagalbinė ūkio šaka..Ūkininkai paršavedžių neaugina, perka 30-40 kg paršelius ir užauginę kiaules parduoda gyvas, nes skerdimui keliami labai aukšti sanitariniai reikalavimai. Šeimininko pomėgis, o kartu papildomos pajamos-miškas. FranzMoliugu ukininkas2 parduoda medieną, gražiai dėžutėse supakuotas malkas židiniams kūrenti. Šiame versle talkina 4 jo broliai. Savo pagrindinį verslą-moliūgų auginimą - išsamiai pristatė šeimininkė. Produktų gamybai iš šių daržovių naudojamos tik sėklos, visa kita lieka kaip trąša dirvai.Kol ūkininkė kalbėjo, panoviečiai vaišinosi moliūgų aliejumi pagardinta varške. Po ūkio pristatymo šeimininkai pakvietė svečius jų gaminamų produktų degustacijai. Pagrindinis parduodamas produktas-moliūgų aliejus.1999 metais 5 moliūgus auginantys ūkininkai įsteigė kooperatyvą, kuris garsus ne tik Štirijos žemėje, bet ir toli už jos ribų. Lankyti ūkininkai su pasididžiavimu demonstarvo 2010 metais mugėje pelnytą aukso medalį už geriausią ir kokybiškiausią moliūgų aliejų. Žinoma, iš moliūgų sėklų ūkininkai gamina ne tik aliejų, ir panoviečiams teko tuo įsitikinti. Moliūgų likeris, pardavimui dėžutėse subertos išgliaudytos moliūgų sėklos kiekvieno skoniui. Mėgstate saldžias? Prašom - su vanilės, šokolado, kapučino prieskoniu. Sūrias? Jų dar daugiau-su česnako, svogūno, paprikos, čili, druskos ir natūraliu skoniu. Smaližiams-šokoladai su marcipanais, likeriu, riešutais.

Padėkoję už gražų priėmimą, pasisėmę gerosios patirties bei įsigiję skanių „moliūgiškų" lauktuvių panoviečiai išvyko į kitą susitikimą pačiame Graco mieste.

Internetine darzoviu parduotuveGrace pasitiko jaunuoliai Angela ir Frank, kurie baigę magistro studijas nusprendė įkurti internetinę daržovių parduotuvėlę. Jų misija-pirkėjams parduoti ekologišką, sveiką produktą iš pirmų rankų-smulkiųjų ūkininkų, aplenkiant didžiuosius prekybos centrus. Įmonės savininkai bendradarbiauja su 25 smulkiaisiais ūkininkais, kurių tolimiausias gyvena 50 km nuo Graco atstumu. Internetinėje parduotuvėje klientai gali užsisakyti daržovių (bulvių,morkų,burokų,kopūstų ir pan.), kiaušinių, sulčių, pieno produktų, aliejų,uogienių, arbatžolių, miltų ir kitų maisto produktų. Užsakymai priimami iki trečiadienio vakaro.Visi bendradarbiaujantys ūkininkai turi parduotuvėlės raktus, todėl patys ankstyvą penktadienio rytą atgabena internetu užsakytą produkciją ir sudeda ją į tam skirtas dėžutes ar į šaldytuvą su užsakovo pavarde. Jaunuolių pora dviračiu išvežioja užsakymus į miesto restoranus. Dar viena jų veiklos misija -išmokyti gyventojus, ypač jaunimą, sveiko maisto kultūros. Angela mėgsta skaniai ir sveikai gaminti, todėl ūkininkų suteikiamose patalpose organizuoja merginoms mokymus, kaip pačioms pagaminti makaronus, išsikepti duonos, bandelių. Angela ir Frank taip pat užsiima sveiko maisto patiekalų gamyba ir pardavimu. Štai rugpjūčio mėnesį Graco mieste vykusių kultūrinių renginių metu pagal savivaldybės užsakymą jaunuoliai 4 dienas rūpinosi 180 svečių maitinimu. Šeimininkai labai domėjosi mūsų kraštu, internetine prekyba Lietuvoje.

Trečiasis susitikimas taip pat vyko Graco mieste. Visuomeninės organizacijos „Fensterplatz" prezidentė Silvia Jolli supažindino panoviečius su vykdomu darbo užimtumo projektu jaunimui.

FensterplatzKrepšiai, rankinės, piniginės, pakabukai raktams, telefonų dėklai ir kiti aksesuarai gaminami iš antrarūšių medžiagų (sulčių pakų, dviračių kamerų, mašinų saugos diržų ir kitų atliekų). 70 proc. projekto išlaidų finansuoja europiniai bei nacionaliniai fondai, o 30 proc.jaunuoliai užsidirba patys parduodami gaminius . Organizacijos veikla skirta jaunimui iki 25 m. Kadangi šalyje yra daug pabėgėlių, kitataučių šeimų, todėl iškyla didelė adaptacijos, integracijos problema. Pokalbio metu nuostabą kėlė faktas, kad kai kurie šioje veikloje dalyvaujantys jaunuoliai nemoka nei skaityti, nei rašyti. Apie šios organizacijos veiklą jaunimas informaciją perduoda iš lūpų į lūpas, pakviesdamas prisijungti savo draugus, pažįstamus. Prezidentė papasakojo, kad, visų pirma, iš projekto lėšų buvo įsigyta keletas senų siuvimo mašinų. Jaunimas aktyviai įsiliejo į veiklą-patys ieškojo atliekamų, nereikalingų, išmetamų medžiagų- priemonių, kurias panaudojo naujų daiktų gaminimui. Ypač išradingai puošiamos rankinės:senų laikraščių, žurnalų iškarpomis, pagal individualųFensterplatz2 užsakymą- šeimų nuotraukomis. Keletas firmų, sužinojusios, kokia veikla organizuojama, pačios pasiūlė tiekti jiems atliekančias žaliavas ar prekes. Organizacijoje jaunuoliai skatinami dirbti ir mokosi verslumo, jiems organizuojami kalbų kursai.Už vieną darbo valandą jaunuoliams mokami 6 eurai. Jiems taip pat lieka ir dalis pajamų už parduotą produkciją. Šios organizacijos gaminius užsako netgi valdžios institucijos. Renginio ar šventės proga dažnai gaminamas nemažas kiekis dėkliukų telefonams, kortelėms su šventės pavadinimu ir kt.

Visuose susitikimuose panoviečiai pristatė ir savo organizaciją, papasakojo apie vykdomą verslumo projektą, organizuojant baidarių turizmą, apie rengiamą amatų centrą ir būsimą veiklą jame.

Kaip padėką už sugaištą laiką ir atskleistas savojo verslo paslaptis panoviečiai dovanojo lietuviškus šakočius, į kuriuos austrai žiūrėjo su neslepiama nuostaba ir susižavėjimu. Internetinės parduotuvės savininkė Angela pralinksmino, paklaususi, kaip ilgai jis degs, nes palaikė šakotį milžiniška žvake.

Už suorganizuotus susitikimus panoviečiai nuoširdžiai dėkingi Grace studijuojančiai ir dirbančiai savo kraštietei Vilmai Gylytei, o už turiningą ir linksmą kelionę vilkaviškiečio Stanislovo Petrukaičio įmonei, gidei Elenai, vairuotojams Stanislovui ir Petrui. Turiningus susitikimus su versliais austrais papildė nepakartojamas karališkosios sostinės Vienos bei antrojo pagal dydį Čekijos miestu Brno grožis, kvapą gniaužiančios Lenkijos Veličkų druskos kasyklos bei Krokuvos su Vavelio pilimi didybė.

Daugiau nuotraukų ČIA