Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Saulėtą, gražią, nors ir karštoką liepos septintąją į Panovius skubėjo rajono bendruomenių atstovai. Čia vyko jau trečioji tradicinė rajono bendruomenių diena „Kartu mes galime daug". Į šventę visi buvo kviečiami tiek per rajono spaudą, tiek per internetines svetaines www.manorajonas.lt, www.sakiai.lt, www.sakiubca.lt. Be to, kiekviena bendruomenė gavo kvietimus elektoniniu paštu. Žodžiu, informacijos tikrai buvo pakankamai, reikėjo tik noro dalyvauti.

Į tradicinę bendruomenių dieną susirinko Plokščių, Kriūkų, Gerdžiūnų, Mikytų, Kudirkos Naumiesčio, Voniškių, Ritinių, Turčinų, Slavikų, Tarpučių, Keturnaujienos, Gotlybiškių, Girėnų, Išdagų, Briedžių, Sudargo bendruomenės bei dvi Pagėgių pasienio užkardos rinktinės: Kudirkos Naumiesčio (vadas Dainius Stepšys) ir Šilgalių (vadas Ramūnas Maksvytis). Panovių skvere, jaukiame pavėsį bendruomeniečiai kūrėsi savo kiemelius, bendravo su kaimynais. Gausiausiai, žinoma, buvo atstovaujamas Panovių kaimo bendruomenės centras, sukvietęs ir savo narius, ir nemažą žiūrovų būrį. Juk būtent panoviečiai, vykdantys projektą „Gyventojų aktyvinimas ir bendruomeninių renginių organizavimas Panoviuose" pagal Šakių krašto integruotą vietos plėtros strategiją „Gyvensenos kokybės gerinimas Šakių krašto kaimo vietovėse", yra vieni iš pagrindinių šios šventės iniciatorių. Iš projekto lėšų sukurta tokioms šventėms būtina infrastruktūra: nupirkta įgarsinimo aparatūra, lauko baldai, pavėsinė, biotualetai, sportinis inventorius. Baigiamųjų organizacinių darbų našta „gulė" ant bendruomenės centro pirmininko Bernardino Vainiaus, tarybos narių Irenos Jurkšienės, Linos Viliūšienės, Daivos Palukaitienės, bendruomenių centrų asociacijos pirmininkės Grinutės Šnirpūnienės bei administratoriaus Zigmo Stravinsko, Panovių laisvalaikio salės renginių organizatorės Ingridos Sutkienės pečių. Ruošdamiesi sutikti svečius nuo pat ryto skvere plušėjo Jūratė ir Valdas Pikžirniai, Edita Kabišaitienė, Petras Petkūnas, Vytautas Šnirpūnas, Virginija Gylienė.

Tautiška giesme bei svečių mero Juozo Bertašiaus ir LR seimo nario Mindaugo Basčio sveikinimo žodžiais prasidėjusi šventė nauju akordu suskambo, kai visi susirinkusieji užtraukė bendruomeniečių dainą. Smuikininkės Modestos Domeikaitės ir Kazlų Rūdos pučiamųjų orkestro vadovo Rimanto Gelgotos triūbos akomponuojamas kūrinys gražiu akcentu pradėjo tradicinę bendruomenių dieną.

Gerą nuotaiką visos šventės metu kūrę ir entuziazmu spinduliavę šventės vedėjai Rima Rauktienė ir Bernardinas Vainius pakvietė pačius drąsiausius bendruomenių atstovus teatralizuotai, dainingai ir išmoningai prisistatyti visiems dalyviams. Čia išvydome ir dvaro ponų, ir šokėjų bei dainininkų, ir pasakorių bei kupletų autorių. Visi nekantriai laukė naujų BCA narių „krikštynų". Jau treji metai vykstančios šventės metu į bendrą būrį priimami naujai susikūrę bendruomenių centrai, kurių „krikštatėviais" jau yra tapę rajono meras Juozas Bertašius su žmona Genovaite, Lukšių seniūnas Vidas Cikana, bendruomenių koordinatorius Rimantas Valiukas. Šiais metais „krikštynų" procedūra laukė naujai susikūrusio Voniškių bendruomenės centro, kurį globoti pasižadėjo vicemerė Rima Rauktienė. Garsiai ir prasmingai voniškiečiai tarė priesaikos žodžius: „ Žinau: kaimynas, draugas ir bičiulis- mūs kaimo didelė jėga. Darbe, pagalboj ir nelaimėj, ir šventėje- visų darna. Asociacijos nariu aš būti noriu! Prisiekiu širdimi visa: viens už visus, visi už vieną- tebūna mūsų problema". Vasaros karštį „naujakrikštams" šiek tiek atvėsino vandens dušas, linkint, kad jis taptų sūriais prakaito lašais dirbant savo krašto labui. „Krikštamotė" voniškiečiams padovanojo albumą, išsaugosiantį gražiausias bendruomenės veiklos akimirkas ir angeliuko skulptūrėlę, globosiančią nuo blogų minčių ir darbų.

Prasidedant konkursui „Buvo gera gaspadinė" su vietos patiekalų ir produktų degustavimu buvo sudaryta „garbinga" net devynių Seimo, savivaldybės ir kitų institucijų atstovų komisija. Renginio vedėja Rimutė Rauktienė juos „papuošė" teisėjo mantijas primenančiais apdarais, ant jų nugarų „puikavosi" peilio ir šakutės logotipai, pabrėždami komisijos darbo svarbą.

Plokščių bendruomenės šeimininkės visiems įrodė, kaip iš paprastų produktų galima pagaminti nepaprastai skanų ir patrauklų patiekalą, jį kūrybingai patiekiant. Jų pristatytas "Plokščių auksas" atitiko net dešimt sveikatingumo ir naudingumo kriterijų. Lietuvišką ekologiškai užaugintą karką su priedais pateikė gerdžiūniškiai. Mikytų pristatyti „kelmukai" savo estetiška išvaizda ir stulbinamu dydžiu pralenkė visus kitus patiekalus. Tuo tarpu jaunos gotlybiškiečių bendruomenės mažesnis „kelmukas" su dygstančiais kelmučiais atspindėjo jų sparčiai augančią organizaciją. Su dideliu entuziazmu komisija vertino ir Slavikų bendruomenės, Šilgalių bei Kudirkos Naumiesčio pasienio rinktinių gamintus karštus ir šaltus patiekalus. Ypač nuotaiką kėlė "Garbanotas ežiukas". Komisija dėkojo Kudirkos Naumiesčio ir Kriūkų bendruomenėms už sugrąžinimą į vaikystę, kuomet margablyniai buvo nors beveik kasdieninis, bet niekuomet nepabostantis patiekalas. Keturnaujienos bendruomenės centras dar namuose surentė visą „laimės šulinį" iš keptos duonutės ir sūrio, linkėdami visiems atrasti savąją laimę. O Girėnų ypatingo skonio sūris, tinkantis visoms progoms, tiesiog tirpo burnoje, tačiau receptūros paslapčių gaspadinės neišdavė.

Komisijos verdiktas buvo aiškus ir nediskutuotinas - apdovanoti visus, nes bendruomenių šeimininkės pademonstravo daug išradingumo, gamino su meile, kūrybingai, iš paprastų dalykų sukurdamos ypatingus patiekalus.

Po muzikinių sveikinimų, kuriuos bendruomenėms skyrė Kazlų Rūdos pučiamųjų orkestras bei Sudargo kapelos muzikantai,, renginio vedėjai į lauko estradą kvietė konkurso „Gamtos vaikai" dalyvius. Madų šou paradas buvo itin išradingas, jame buvo galima išvysti pristatymus nuo gamtinių bikinių pliažui, kuriuos demonstravo Šilgalių pasienietės, iki „migruojančių gulbinų" numerio, kuriuo visus labai pralinksmino šeimininkai panoviečiai. Žavingai atrodė šou pradėjusios Keturnaujienos moterų floristinėmis kompozicijomis puoštos skrybėlaitės, prabanga dvelkiantis girėniškių modelis „Ponia vasara". Gotlybiškių bendruomenės „liepų mergaitė", „pelkių dukra", „gėlių mergaitė" atskleidė, kad svarbu ne tik sukurti išskirtinį gamtinį modelį, bet ir suteikti jam prasmingą pavadinimą. Ypač žiūrovus sužavėjo jų kruopščiai iš gyvų rugiagėlių žiedų sukurtas apsiaustas. Išradingumu išsiskyrė du jauni Tarpučių bendruomenės „kareivukai" su pintais šarvais, kurių ilgai nepaleido „paparaciai", bandę įamžinti ir šiuos, ir kitus puikius, kruopščiai sukurtus gamtinius modelius. Apdovanojimų nusipelnė visos konkurse dalyvavę bendruomenės.

Dvasinį peną šventėje papildė gardi žirnių košė, kurią kantriai maišė ir visus išalkusius bendruomenių asociacijos renginio svečius vaišino šeimininkai Valdas Lozoraitis ir Rimas Stonys. Ne vieną pro šalį einantį į Kudirkos Naumiesčio seniūnijos kiemelį užsukti kvietė gardžios kiaušinienės kvapas, kurią tradiciškai kasmet kepa MPRC Kudirkos Naumiesčio skyriaus profesijos mokytojas Vitas Jakaitis.

Po trumpalaikio lietučio, kuris atgaivino sielą ir kūną, prasidėjo sporto varžybos. Karšta diena ir puikios naujos bendruomenės baidarės suviliojo net dešimt komandinių dvejetų dalyvauti plaukime Šešupe pasroviui ir atgal prieš srovę. Geriausiai čia sekėsi kriūkiečiams, ko gero, dėl to, kad atvyko varžytis, pasitreniravę plačiuose Nemuno vandenyse. Šauniai varžėsi ir gotlybiškiečiai, subūrę kaip ir naumiestiečiai net dvi komandas, mažai nuo jų atsiliko šeimininkų baidarininkai. O netgi tiems, kurie atplaukė paskutiniai, varžybų aistra ir upės gaiva, neabejotinai, suteikė daug malonių akimirkų.

Nemažiau aktyviai dalyviai rinkosi į estafetes, kuriose netrūko išradingumo, juoko, sportinio azarto ir noro nugalėti. Patys sportiškiausi šįsyk buvo Gotlybiškių, Panovių ir Plokščių bendruomenių atstovai, laimėję daugiausia atskirų estafečių rungčių. Be jų, labai aktyviai visose sportinėse rungtyse varžėsi ir slavikiečiai bei keturnaujieniškiai.

Už entuziazmą visos šventės metu, itin gausų dalyvavimą, „energijos pliūpsnius" ir jų perteikimą visiems kitiems šventės dalyviams komisija auksinę taurę įteikė Gerdžiūnų bendruomenės centro atstovams. Vėlyvą naktį, kai dalyviai dar niekaip nenorėjo apleisti vasaros estrados, šokdami pagal Albino Šlakaičio atliekamas dainas, pastarasis juokavo, kad dar po taurę reikėtų įteikti ir Gotlybiškių bei Išdagų bendruomeniečiams, kurie ištvermingiausiai atlaikė visą šventę iki pat paskutinių muzikos akordų. Dar džiugiau, kad šventę savo aktyviu dalyvavimu nuoširdžiausiai palaiko Slavikų seniūnas Vidmantas Sprainaitis, Kriūkų seniūnė Onutė Rakauskienė, šiemet pirmą, bet, tikimės, ne paskutinį kartą atvykęs Šakių seniūno pavaduotojas Alvydas Balaševičius, Plokščių seniūnė Laimutė Miliūnienė ir kiti bendruomenėms neabejingi vietos valdžios atstovai.

Nors šventė jau tradicinė, be abejo, joje tebelieka tobulintinų dalykų. Organizatoriai, tikėtina, ne viską padarė idealiai gerai, todėl labai norėtų sužinoti visų dalyvavusių atsiliepimus ir pastabas, kad galėtų pasitaisyti ir kitai šventei pasirengti dar atsakingiau. Iš anksto dėkodami, kviečiame savo pastabas ir pasiūlymus rašyti elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Be abejonės, šventė nebūtų buvusi tokia turininga ir turtinga, jei ne rėmėjai: Šakių rajono savivaldybė ir meras, KU Zanavykų bankelis, Šakių rajono žemdirbių asociacija. Visiems jiems ypač dėkinga Šakių rajono bendruomenių centrų asociacija, jau trečią kartą sukvietusi bendruomeniečius į vieną gausų būrį pasidalinti gerų darbų idėjomis, gražiais sumanymais ir planais. Panovietė Daiva Palukaitienė, vadovaujanti VšĮ Šakių verslo informacijos centrui, dalindamasi įspūdžiais apie tradicinį renginį, pastebėjo, kad šventė kasmet turtingesnė naujomis idėjomis, geranorišku visų dalyvavimu. Tačiau ji pastebėjo, kad galima būtų apgalvoti ir kitąmet bendruomenių dienoje labiau akcentuoti bendruomenių verslumo gebėjimus, atskleisti, kaip kiekviena bendruomenė sugeba užsidirbti, pritraukti į savo kraštą lėšas. Galbūt pasidalinimas tokia patirtimi sugeneruotų naujas idėjas, būtų vertingas kitoms bendruomenėms ir, žinoma, visam Zanavykijos kraštui.

Daugiau nuotraukų ČIA

Aldona Narkūnienė, BCA atstovė viešiesiems ryšiams